RĪGA | Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija 01. Marts

L'AUTUNNO DI CHRISTINA | FESTIVĀLS "DECIBELS"

Šīs programmas centrālais notikums — Klāsa Torštensona darbs "L’autunno di Christina", skaņraža veltījums dzīvesbiedrei, soprānam Šarlotei Rideikai. Kopā ar viņu uz skatuves būs Sinfonietta Rīga un diriģents Normunds Šnē. Līdzās Torštensonam arī Evijas Skuķes jaundarbs "...you send shivers down my spine" un JVLMA kompozīcijas studenta kompozīcija, kuru konkursa kārtībā orķestris un kompozīcijas katedra izraudzīsies 25. februārī.

“Kristīnas rudens” — tā burtiski tulkojams Klāsa Torštensona darba nosaukums, kura jēga drīzāk tulkojama kā mūža noriets.
Torštensona “Kristīnas cikls” veltīts Zviedrijas karalienes Kristīnas (1632—1689) dzīvei un darbiem. Pēc desmit valdīšanas gadiem viņa atteicās no troņa un pieņēma katoļticību. Dzīves pēdējās desmitgades viņa pavadīja Romā, darbojoties kā daiļo mākslu mecenāte.
“Kristīnas cikla” pēdējā daļā "L’autunno di Christina" soprānam un lielam instrumentālam ansamblim mēs sastopam karalieni mūža norietā. Viņa atskatās uz savu dumpiniecisko dzīvi, kas pilna cīņu, nepiepildītu vēlmju un alku. Torštensons vienuviet licis gan karalienes Kristīnas, gan viņas laikabiedru tekstus.
Šarlote Rideika un Sinfonietta Rīga skaņdarbu pirmatskaņoja 2018. gada maijā Roterdamā.

© Kees Sikkes


Evija Skuķe par savu jaundarbu "...you send shivers down my spine" saka:
“Kas no sākuma ir labi saturams formā, izskaitāms, nosakāms un puslīdz pamanāms, ar katru nākamo vilni kļūst arvien nevaldāmāks, nenoturams, nesatverams; tas izsprūk cauri pirkstu spraugām un izbirst, kļūst nesalasāms un pārlīst pār mani kā varena lavīna, kam pretoties nav nekādas jēgas. Tā paņem pavisam un galīgi, aiz sevis atstājot tikai to, ko nav bijis žēl palaist vaļā.”


Piedalās:


Šarlote Rideika (Charlotte Riedijk), soprāns                                         

Sinfonietta Rīga
diriģents Normunds Šnē


Programmā:

Klāss Torštensons (Klas Torstensson) "L'autunno di Christina" (Latvijas pirmatskaņojums)
Evija Skuķe "...you send shivers down my spine" (pirmatskaņojums)

JVLMA kompozīcijas katedras studenta jaundarbs.


IEEJA KONCERTĀ BEZ MAKSAS

 

 

KLĀSS TORŠTENSONS

© Erik van Gurp

Klāss Torštensons (1951) ir zviedru komponists, kura dzīve lielākoties saistīta ar Nīderlandi. Viņa mūzika raksturota kā “oriģināla, spoža, jutekliska, ar ritmisku spēku”, kā “liela un aizgrābjoša, kurai piemīt halucinējošs spēks.” Ēriks Vūrmans raksta, ka Torštensons karjeras sākumā, pirmoreiz nonākot Nīderlandē, būtu noraidījis jebkādus ‘dabas attēlus’ savā mūzikā, jo tolaik komponēšana viņam visupirms nozīmēja pragmatisku procesu, problēmu risināšanu. Tomēr arī komponistam nākas padoties saviem sapņiem un atmiņām. Torštensonam tās ir atmiņas par Zviedrijas dabu, tās klātbūtni, kas jaušama vairākos viņa darbos.
Torštensona mūziku atskaņojušas tādas vienības kā Ensemble Intercontemporain, Asko Ensemble, Ensemble Modern, Kammar-ensembleN; viņa darbus pasūtinājuši IRCAM, De Doelen, Le Nouvel Ensemble Modern, Klangforum Wien u. c.

 

EVIJA SKUĶE

© Agita Reķe

Evija Skuķe (1992) absolvējusi Jāzepa Vītola Latvijas mūzikas akadēmiju prof. Selgas Mences un doc. Jāņa Petraškeviča klasēs, papildinājusi savas prasmes pie starptautiski atzītiem pedagogiem meistarklasēs gan Latvijā, gan ārvalstīs. 2014. gadā saņēmusi JVLMA Swedbank gada balvu kā gada students.
Komponiste sadarbojusies ar dažādiem profesionāliem kolektīviem (VAK Latvija, orķestris Rīga, vokālā grupa Putni u.c.), amatieru kolektīviem (jauniešu kori Kamēr…, Sōla u.c.), kā arī vizuālajiem māksliniekiem (Ieva Epnere, Anda Lāce). Darbojusies dažādos mūzikas žanros – gan kamermūzikā (dažādi stīgu kvarteti Trans(S), Locust. the beauty of destruction; koka pūšaminstrumentu kvintets Pārsāts; skaņdarbs flautai, klarnetei, fagotam un klavierēm Smiltis), gan kormūzikā (skaņdarbi jauktajam korim Gods, Naraudavu, Mēness vokalīze; skaņdarbs bērnu korim Pueri), kā arī orķestra mūzikā (skaņdarbs stīgu orķestrim ___Tramvajs; skaņdarbs pūtēju orķestrim un baritona solo ar Jāņa Ziemeļnieka dzeju Tavs Vārds; skaņdarbs lielam orķestrim un jauktam korim Ainulindalë).

 

W. A. Mozart - Symphony No. 41 "Jupiter"
F. Mendellsohn - Symphony No. 3
Linda Leimane - Guesstimations
R. Strauss - Oboe Concerto
Mēs skanam