Pirkt biļeti
CĒSIS | VIDZEMES KONCERTZĀLE 24. Oktobris

SimfoROKS. EMERSONS UN PRAULIŅŠ

Kīta Emersona nemirstīgajā mūzikā Sinfonietta Rīga meklē savu atbildi uz jautājumu: kas notiek, kad augstas raudzes rokmūzika satiekas ar orķestri? Koncertā Cēsīs ar gluži pamatotām tiesībām šajā diskursā piedalīsies arī Latvijas skaņraži – robežpārkāpēji: Uģis Prauliņš un Platons Buravickis.

Sinfonietta Rīga un Normunda Šnē lasījumā dzirdēsim Kīta Emersona Pirmo klavierkoncertu, turpat arī pērn Lielajā ģildē pirmatskaņotā Buravicka parafrāze par Emersona un viņa domubiedru daiļradi – EmersoniLaPa un Prauliņa jaundarba Elements pasaules pirmatskaņojums.  

Sešdesmito gadu otrajā pusē jaunas iezīmes 20. gadsimta muzikālo stilu kaleidoskopā ienesa viens no britu progresīvā roka pamatlicējiem, taustiņinstrumentālists un komponists Kīts Emersons (1944-2016). Kopā ar basģitāristu Gregu Leiku no ārtroka apvienības King Crimson un sitaminstrumentālistu Karlu Palmeru no odiozās teatrālo rokmūzikas priekšnesumu grupas Crazy World of Arthur Brown Emersons 1970. gada sākumā dibina trio Emerson, Lake and Palmer (ELP). Šī apvienība iezīmē Emersona daiļrades māksliniecisko briedumu un populārās mūzikas pasaulē integrē nopietnu akadēmisko repertuāru un domāšanu. ELP savu ekspresīvo un nereti megalītisko skaņdarbu tapšanā izmantojuši Ārona Koplenda, Johana Sebastiāna Baha, Pētera Čaikovska, Leoša Janāčeka, Modesta Musorgska, Sergeja Prokofjeva un Belas Bārtoka kompozīcijas, un katrs grupas skaņu ierakstu albums vērtējams kā idejiski un stilistiski noslīpēts konceptuālās mākslas paraugs.

Līdzīgā torņkārtā varētu apdziedāt arī “dzelzs priekškara” otrā pusē dzimušo un augušo latviešu komponistu Uģi Prauliņu (1957). Viņš, tāpat kā Emersons, ir klasiskās un neakadēmiskās skaņu pasaules savienotājs - ar rokmūziķa nervu, turklāt ar lielu interesi par tautasmūziku. Jaundarba Elements pilns žanra apzīmējums ir Eclectic (con)Fusion Symphony in Rock jeb eklektiska saplūsmes roksimfonija. Šāds žanra nosaukums precīzi atbilst Prauliņa daiļrades būtībai.

Jaunākais šajā kompānijā ir Platons Buravickis (1989), viens no nepieradinātākajiem Latvijas radošajiem gariem. Savās kompozīcijās viņš nevairās no intensitātes, abstraktu ideju un fizioloģiski paralizējošu efektu plūsmas un visu beidzot – no varenas enerģijas izlādes, citiem vārdiem – Buravickis savu publiku pārsteidz, mulsina un dīda. “EmersoniLaPa” Sinfonietta Rīga un Normunda Šnē lasījumā tika pirmatskaņots pērn 29. novembrī Lielajā ģildē.

 

Piedalās

Dainis Tenis, klavieres

Sinfonietta Rīga

diriģents Normunds Šnē

Pirkt biļeti
W. A. Mozart - Symphony No. 41 "Jupiter"
F. Mendellsohn - Symphony No. 3
Linda Leimane - Guesstimations
R. Strauss - Oboe Concerto
Mēs skanam