Valsts kamerorķestris Sinfonietta Rīga

BIOGRĀFIJA

         Jauneklīga degsme un vitalitāte apvienojumā ar izzināšanas prieka dzirksti, augstu profesionalitāti un aizrautību raksturo Valsts kamerorķestra Sinfonietta Rīga komandu. Jau kopš orķestra dibināšanas 2006. gadā tā mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents ir Normunds Šnē. Sinfonietta Rīga mūziķi ir gados jauni un radošām idejām atraisīti mākslinieki, kas pēta baroka mūzikas atskaņojuma tradīcijas, studē klasicisma interpretācijas fineses, ir nepārspējami spoži laikmetīgajā mūzikā, kā arī nevairās no piedalīšanās neakadēmiskos eksperimentos un crossover projektos. Par vienu no uzdevumiem orķestris izvirzījis kamersimfonijas žanra attīstības veicināšanu Latvijas mūzikā, divreiz gadā pasūtinot jaunu šī žanra partitūru mūsdienu latviešu komponistiem.

         Orķestris Sinfonietta Rīga regulāri sadarbojas arī ar viesdiriģentiem, atšķirīgas programmas veidojot kopā ar Pāvo un Kristianu Jervi, Heincu Holligeru, Jonu Stūrgordsu, Kristoferu Popenu, Juhu Kangasu, un Tenu Kaljusti.

         Kopā ar Sinfonietta Rīga muzicējuši spoži solisti: dziedātājas Monika Gropa, Inga Kalna un Olga Pasičņika, pianinisti Kristians Bezeidenhauts, Aleksandrs Toradze, Diāna Ketlere, pazīstamākā latviešu ērģelniece Iveta Apkalna, vijolnieki Koļa Blahers, Izabella Fausta, Tomass Gūlds, Alīna Pogostkina, Baiba Skride, Ogistēns Dimē, Aleksandrs Janičeks, Peka Kūsisto, čelliste Sola Gabeta, Berlīnē bāzētā Artemis Quartet dalībnieki - vijolniece Vineta Sareika un altists Gregors Zīgls, kā arī ukraiņu altists Maksims Risanovs. Spoža sadarbība veidojusies arī klarnetistiem Jergu Vidmanu un Emīlu Jūnasonu, trombonistu Kristianu Lindbergu un bundzinieku Pīteru Erskinu, akordeonisti Kseniju Sidorovu, obojistu Alekseju Ogrinčuku, flautistu Patriku Galuā un senās mūzikas lietpratējiem Endrū Lourensu-Kingu un Enriko Onofri, bet savu 10. jubilejas sezonas noslēgumu orķestris atzīmēja, uz skatuves aicinot leģendāro skotu situminstrumentālisti Evelīnu Gleniju. Cieša un radoša sadarbība orķestrim izveidojusies ar Latvijas Radio kori un diriģentu Sigvardu Kļavu, ik gadu kopīgi veidojot vairākas koncertprogrammas un pirmatskaņojot latviešu sakrālās mūzikas jaundarbus.

         Līdzās koncertdzīvei Latvijā un Baltijas valstīs, Sinfonietta Rīga koncertējusi Parīzē, Minhenes Herkulesa zālē, Ņujorkas Linkolna centrā, Frankfurtes Alte Oper un Hamburgas Laeiszhalle, kā arī sniegusi koncertus Kijevas un Sanktpēterburgas filharmonijās. 2016. gadā jūlijā Sinfonietta Rīga maestro Pāvo Jervi vadībā atklāja 6. Pērnavas Mūzikas festivālu, bet septembra sākumā Baltijas jūras festivāla ietvaros kopā ar Latvijas Radio kori diriģenta Sigvarda Kļavas vadībā Sinfonietta Rīga sniedza koncertu Bervalda zālē Stokholmā, savukārt 2017. gada janvārī  ar Deivida Lenga jandarba "Shade" pirmatskaņojumu uzstājās Eindhovenas Muziekgebouw un Roterdamas De Doelen koncertzālēs.

          Kā vieni no pirmajiem 2017. gada sākumā orķestris ieskandināja jauno Elbas Filharmonijas zāli Hamburgā; šajā pašā gadā orķestris devās plašā koncerttūrē pa Nīderlandes nozīmīgākajiem koncertnamiem.

         Savas valsts kultūras un mūzikas dzīvē orķestra sniegums trīskārt novērtēts ar valsts augstāko apbalvojumu akadēmiskajā mūzikā – Lielo mūzikas balvu, bet ar prestižo ierakstu balvu Grammy novērtēta orķestra Sinfonietta Rīga dalība igauņu komponista Arvo Perta albuma Adam`s Lament ieskaņojumā, ko klajā laidis ECM, bet pārējos astoņus ierakstu albumus izdevuši orķestra regulāri sadarbības partneri – Wergo, Ondine, Edition records un Challange Records

Foto   

Lejupielādēt