Valsts kamerorķestris Sinfonietta Rīga

BIOGRĀFIJA

            Jauneklīga degsme un vitalitāte apvienojumā ar izzināšanas prieka dzirksti, augstu profesionalitāti un aizrautību raksturo Valsts kamerorķestra Sinfonietta Rīga komandu. Jau kopš orķestra dibināšanas 2006. gadā tā mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents ir Normunds Šnē. Sinfonietta Rīga mūziķi ir gados jauni un radošām idejām atraisīti mākslinieki, kas pēta baroka mūzikas atskaņojuma tradīcijas, studē klasicisma interpretācijas fineses, ir nepārspējami spoži laikmetīgajā mūzikā, kā arī nevairās no piedalīšanās neakadēmiskos eksperimentos un crossover projektos. Par vienu no uzdevumiem orķestris izvirzījis kamersimfonijas žanra attīstības veicināšanu Latvijas mūzikā, divreiz gadā pasūtinot jaunu šī žanra partitūru mūsdienu latviešu komponistiem.

         Orķestris Sinfonietta Rīga regulāri sadarbojas arī ar viesdiriģentiem, atšķirīgas programmas veidojot kopā ar Pāvo un Kristianu Jervi, Heincu Holligeru, Jonu Stūrgordsu, Kristofu Popenu, Juhu Kangasu, un Tenu Kaljusti.

         Kopā ar Sinfonietta Rīga muzicējuši spoži solisti: dziedātājas Monika Gropa, Inga Kalna un Olga Pasičņika, pianinisti Kristians Bezeidenhauts, Aleksandrs Toradze, Diāna Ketlere, Hamburgas Elbphilharmonie galvenā ērģelniece Iveta Apkalna, argentīniešu bandoneonists Marselo Nisinmans, vijolnieki Koļa Blahers, Izabella Fausta, Tomass Gūlds, Alīna Pogostkina, Baiba Skride, Ogistēns Dimē, Aleksandrs Janičeks, Peka Kūsisto un Vadims Gluzmans, čelliste Sola Gabeta, Berlīnē bāzētā Artemis Quartet dalībnieki - vijolniece Vineta Sareika un altists Gregors Zīgls, kā arī ukraiņu altists Maksims Risanovs. Izcila sadarbība orķestrim veidojusies arī ar klarnetistiem Jergu Vidmanu un Emīlu Jūnasonu, zviedru trombonistu Kristianu Lindbergu un bundzinieku Pīteru Erskinu, pazīstamo latviešu akordeonisti Kseniju Sidorovu, obojistu Alekseju Ogrinčuku un flautistu Patriku Galuā, kā arī senās mūzikas lietpratējiem Endrū Lourensu-Kingu un Enriko Onofri. Savas 10. jubilejas sezonas noslēgumu orķestris atzīmēja, uz skatuves aicinot leģendāro skotu situminstrumentālisti Evelīnu Gleniju. Jau vairāku gadu garumā cieša sadarbība orķestri saista ar Latvijas Radio kori un diriģentu Sigvardu Kļavu, ik gadu kopīgi veidojot vairākas koncertprogrammas un pirmatskaņojot latviešu sakrālās mūzikas jaundarbus.

         Līdzās koncertdzīvei Latvijā un Baltijas valstīs, Sinfonietta Rīga koncertējusi Parīzē, Minhenes Herkulesa zālē, Ņujorkas Linkolna centrā, Frankfurtes Alte Oper un Hamburgas Laeiszhalle, kā arī sniegusi koncertus Kijevas un Sanktpēterburgas filharmonijās. 2017. gada februārī orķestris ieskandināja Elbas Filharmoniju Hamburgā; kopā ar savu ilggadējo skatuves partneri - Latvijas Radio kori, orķestris piedalījās festivāla Lux Aeterna atklāšanā, atskaņojot igauņu komponista Arvo Pērta skaņdarbu programmu. Plašākā koncerttūrē pa ievērojamākajiem Nīderlandes koncertnamiem (Amsterdama, Roterdama, Groningena, Enshēde) Sinfonietta Rīga kopā ar Latvijas Radio kori devās mēnesi vēlāk, bet jau janvārī ar ievērojamā mūsdienu amerikāņu komponista Deivida Lenga jaundarba "Shade" pirmatskaņojumu orķestris bija stājies publikas priekšā Eindhovenas Muziekgebouw un Roterdamas De Doelen koncertzālēs.

                  Savas valsts kultūras un mūzikas dzīvē orķestra sniegums trīskārt novērtēts ar valsts augstāko apbalvojumu akadēmiskajā mūzikā – Lielo mūzikas balvu, bet ar prestižo ierakstu balvu Grammy novērtēta orķestra Sinfonietta Rīga dalība igauņu komponista Arvo Perta albuma Adam`s Lament ieskaņojumā, ko klajā laidis ECM, bet pārējos astoņus ierakstu albumus izdevuši orķestra regulāri sadarbības partneri – Wergo, Ondine, Edition records un Challange Records.

Foto   

Lejupielādēt