PĒTERIS VASKS. ALTKONCERTS. SIMFONIJA STĪGU ORĶESTRIM “BALSIS”

Maksims Risanovs, alts un diriģents

Sinfonietta Rīga
 

 

Izdevējs

Skaņu ierakstu kompānijs BIS

 

Izdošanas gads

2020

 

Ierakstu albumā iekļautie skaņdarbi

Pēteris Vasks 

Koncerts alta vijolei un stīgu orķestrim

  • Andante
  • Allegro moderato
  • Andante
  • Adagio  

 

Pēteris Vasks 

Simfonija stīgu orķestrim “Balsis”

  • Klusuma balsis
  • Dzīvības balsis
  • Sirdsapziņas balss  

 

Pēteris Vasks īpaši iecienījis stīgu instrumentu saimi. Un tas nebūt nepārsteidz — daudzus gadus maestro ir bijis simfoniskā orķestra kontrabasists. Kopš pievēršanās jaunradei, viņa pūrā ir uzkrājies prāvs skaits skaņdarbu tieši stīgu sastāviem. Starptautiski atpazīstamākie un visbiežāk atskaņotie ir skaņdarbi stīgu orķestrim — “Musica dolorosa”, “Tālā gaisma”, “Vientuļais eņģelis” un, protams — simfonija “Balsis”.  Šis opuss radīts vēstures griežos — 1991. gadā, laikā, kad trīs Baltijas valstis izrāvās no piecdesmit gadu okupācijas važām. Simfonijas ievadā Vasks raksta: “… jaunais sākums bija grūts. Simfonija izsaka man visbūtiskākās, visnozīmīgākās tēmas. Tā runā par dzīvi. Par mūžību. Par sirdsapziņu.”

 

“Balsis” iezīmē vēl kādu sākumu — tā ir kamerorķestra Sinfonietta Rīga debija ierakstu kompānijā BIS Records. Vienlaikus šis ir arī pirmais studijas ieraksts Pētera Vaska 2015. gadā tapušajam Altkoncertam, kas veltīts ukraiņu altistam Maksimam Risanovam.

Risanova sadarbība ar Sinfonietta Rīga mērojama nu jau vairāku gadu garumā. Šajā ierakstā viņš atklāj abas savas muzikalitātes šķautnes — gan kā orķestra atskaņojuma vadītājs, gan kā solists Vaska Altkoncertā. Koncerta četrās daļās Vasks parāda savas daiļrades raksturīgākās iezīmes — spēcīgus kontrastus starp dievišķu mieru un dziļu izmisumu — pretstatiem, kas mums atgādina par īslaicīgo un sarežģīto pasauli, kurā dzīvojam.

 

Kopējā hronometrāža: 65.44

 

Ieraksts veikts 2018. gada 13. - 19. oktobrī Rīgas Sv.Jāņa baznīcā

Ieraksta producente un inženiere: Marion Schwebel

Rediģēšana: Marion Schwebel, Håkan Ekman

Miksēšana: Marion Schwebel, Robert Suff

℗ & © BIS Records AB, Sweden

W. A. Mozart - Symphony No. 41 "Jupiter"
F. Mendellsohn - Symphony No. 3
Linda Leimane - Guesstimations
R. Strauss - Oboe Concerto
Mēs skanam