Antonio Vivaldi "Gadalaiki" | Senās mūzikas festivāls
Roberts Balanas, vijole
Sinfonietta Rīga
Diriģents Andris Veismanis
Georgs Filips Tēlemanis Daļas no Orķestra svītas Remažorā TWV 55:D18
Nikola Antonio Porpora Ārija Alto giove no operas “Polifēms”, vijoles solo Magdalēna Geka
Georgs Frīdrihs Hendelis Svīta no operas “Hērakls”, HWV 60
Žans Filips Ramo Svīta no operas “Borejieši” RCT 31
Žans Filips Ramo Fragmenti no operas “Naīda” RCT 49
Žans Filips Ramo Fragmenti no operas “Akants un Kēfise" RCT 29
Antonio Vivaldi Vijolkoncertu cikls “Gadalaiki” op. 8
"Senās mūzikas festivāla” noslēgumā arī šogad skanēs Antonio Vivaldi vijolkoncertu cikls “Gadalaiki” – viens no populārākajiem klasiskās mūzikas opusiem, kas piedzīvojis neskaitāmus ieskaņojumus un interpretācijas visā pasaulē. Ciklā apvienotie četri vijolkoncerti pirmoreiz izdoti 1725. gadā krājumā ar nosaukumu “Harmonijas un izdomas sacensība”. Un patiesi – šajā mūzikā netrūkst ne harmonijas, ne izdomas, jo Vivaldi sirsnīgi izpriecājies, zīmējot ainas iz dabas un sadzīves un partitūrā ierakstot arī vārdisku to atšifrējumu. Kompozīcijā iekodētais temperaments un krāsu sulīgums atraisa interpretu fantāziju, taču te vajadzīga arī briljanta spēles tehnika un dzīva muzikalitāte. Šoreiz saspēlē ar Sinfonietta Rīga to apliecinās spilgtais vijolnieks Roberts Balanas.
Ar krāšņi plaukstošu starptautisku karjeru un kaismīgu toni apveltītā Balanas dinastijas jaunākā atvase jau vairākus gadus dzīvo Londonā un koncertē ne vien uz pasaulslavenām skatuvēm, bet arī vietās, kur no elitāras spozmes nav ne vēsts. Īpašu uzmanību virtuozais mākslinieks izpelnījies ar savu neremdināmo vēlmi nojaukt robežas starp mūzikas žanriem, reizēm klasisko vijoli nomainot pret elektrisko un sensenas vērtības azartiski “atsvaidzinot” ar popa un roka mūzikas elementiem, tādējādi izpelnoties arī pat paša sera Eltona Džona sajūsmas pilnos atzinības vārdus.
Un līdzās Vivaldi senās un baroka mūzikas repertuārā rūdītais diriģents Andris Veismanis kopā ar pieredzes bagāto kamerorķestri koncerta ieskaņā izgaismos arī vēl citas 17. un 18. gadsimta mūzikas pērles.