Valsts kamerorķestris Sinfonietta Rīga

BIOGRĀFIJA

         Izzināšanas prieks un vēlme atklāt neizzinātus horizontus raksturo Grammy balvas ieguvēju, Valsts kamerorķestri Sinfonietta Rīga. Jau kopš orķestra dibināšanas 2006. gadā tā mākslinieciskais vadītājs un diriģents ir Normunds Šnē. Sinfonietta Rīga mūziķi ir gados jauni, erudīti un radošām idejām apveltīti mākslinieki. Tie ar neatslābstošu aizrautību turpina izzināt I un II Vīnes Klasicisma skolas muzikālo mantojumu, arvien saviem klausītājiem aktualizē 20. gs. muzikālos fenomenus un stilu novirzienus, meklē spilgtas parādībās mūsdienu mūzikas pasaulē. Par vienu no uzdevumiem orķestris izvirzījis kamersimfonijas žanra attīstības veicināšanu Latvijas mūzikā, divreiz gadā pasūtinot jaunu šī žanra partitūru mūsdienu latviešu komponistiem.

        Sinfonietta Rīga regulāri sadarbojas ar viesdiriģentiem, saturiski un idejiski atšķirīgas programmas veidojot kopā ar Pāvo Jervi, Heincu Holligeru, Jonu Stūrgordsu, Kristofu Popenu, Olari Eltsu, Juhu Kangasu un Tenu Kaljusti.

         Kopā ar Sinfonietta Rīga muzicējuši spoži solisti: dziedātājas Jūlija Ležņeva un Inga Kalna, pianisti Kristians Bezeidenhauts, Nelsons Gerners un Jevgēņijs Sudbins, pazīstamākā latviešu ērģelniece Iveta Apkalna, vijolnieki Izabella Fausta, Koļa Blahers, Baiba Skride, Peka Kūsisto un Tomass Cētmairs, čellisti Sola Gabeta un Žans Gijēns Keirass, Berlīnē bāzētā Artemis Quartet dalībnieki - vijolniece Vineta Sareika un altists Gregors Zīgls, kā arī ukraiņu altists Maksims Risanovs. Orķestris muzicējis kopā ar izcilo klarnetistu un komponistu Jergu Vidmani, trombonistu Kristianu Lindbergu un situminstrumentālistiem Mārtinu Grūbingeru, Evelīnu Gleniju un Pīteru Erskinu, akordeonisti Kseniju Sidorovu un argentīniešu bandoneonistu Marselo Nisinmanu, obojistu Alekseju Ogrinčuku un senās mūzikas lietpratējiem Endrū Lourensu-Kingu un Enriko Onofri. Cieša un radoša sadarbība orķestrim izveidojusies ar Latvijas Radio kori un diriģentu Sigvardu Kļavu, ik gadu kopīgi veidojot vairākas koncertprogrammas un pirmatskaņojot latviešu sakrālās mūzikas jaundarbus.

         Līdztekus koncertdzīvei Latvijā un Baltijas valstīs, Sinfonietta Rīga koncertējusi Hamburgas Elbas filharmonijā un Laeiszhalle, Ķelnes filharmonijā, Minhenes Herkulesa zālē, Frankfurtes Vecajā operā. Orķestris vairākkārt uzstājies Nīderlandē, tai skaitā Amsterdamas Muziekgebouw un De Doelen koncertzālē Roterdamā, savus klausītājus Sinfonietta Rīga ieguvusi arī Sanktpēterburgas filharmonijā un Ņujorkas Linkolna centrā.

         Sinfonietta Rīga regulāri piedalās dažāda mēroga festivālos, kā Latvijā, tā ārpus savas valsts robežām. 2016. gadā jūlijā kamerorķestris maestro Pāvo Jervi vadībā atklāja 6. Pērnavas Mūzikas festivālu. Vairākkārt orķestris ir viesojies prominentajā Baltijas jūras festivālā Stokholmā. Kopā ar Latvijas Radio kori Sinfonietta Rīga 2017. gada februārī debitēja Elbas filharmonijā, atskaņojot igauņu komponista Arvo Pērta mūzikas retrospekciju introvertās mākslas festivālā Lux Aeterna; 2018. gada jūnijā šo pašu programmu abi kolektīvi atskaņoja festivālā “Kissingenas vasara” Bavārijas kūrortpilsētā Bādkissingenā. Atzīmējot Latvijas Republikas proklamēšanas simtgadi, Sinfonietta Rīga 2018. gada oktobrī debitēja festivālā Cafe Budapest, bet kopā ar akordeonisti Kseniju Sidorovu sniedza koncertus Malmes, Gēteborgas un Ērebro koncertzālēs.

          Piecpadsmito, jubilejas koncertsezonu orķestris aizsāks, uz skatuves aicinot godalgoto beļģu vijolnieku, Karalienes Elizabetes un Pētera Čaikovska konkursu laureātu Marku Buškovu. Jau oktobrī sengaidīta atkaltikšanās ar vienu no redzamākajām mūslaiku Eiropas muzikālajām figūrām - par “21. gadsimta Mocartu” dēvēto klarnetistu un komponistu Jērgu Vidmani. Novembrī Sinfonietta Rīga uz sadarbību aicinās Deutsche Kammerphilharmonie Bremen koncertmeistaru, vijolnieku Florianu Dondereru, kā arī ar vienu no aizvadītās dekādes cildinātākajiem pianisma talantiem Jevgēņiju Sudbinu. Ludviga van Bēthovena jubilejas gadā Sinfonietta Rīga un valsts akadēmiskais koris Latvija igauņu diriģenta Tenu Kaljustes vadībā iestudēs dižā klasiķa majestātisko mesu Missa solemnis.

          Sezonas turpinājumā 2021. gadā orķestris kopīgās koncertprogrammās tiksies ar izcilo amerikāņu vijolnieci Midori un daudzpusīgo zviedru soprānu Līzu Larsoni. Latviešu komponista un pianista Raimonda Paula 85. gadu jubilejas koncertā Sinfonietta Rīga uzstāsies kopā ar pasaulslaveno latviešu mecosoprānu Elīnu Garanču. Savukārt maijā orķestris pirmo reizi kāps uz Amsterdamas Karaliskās Concertgebouw zāles skatuves, muzicējot kopā ar izsmalcināto obojas spēles meistaru Alekseju Ogrinčuku.

          Savas valsts kultūras un mūzikas dzīvē orķestra sniegums četras reizes novērtēts ar valsts augstāko apbalvojumu akadēmiskajā mūzikā – Lielo mūzikas balvu, bet ar prestižo ierakstu balvu Grammy novērtēta orķestra Sinfonietta Rīga dalība igauņu komponista Arvo Perta albuma Adam`s Lament ieskaņojumā, ko klajā laidis ECM. Pārējos ierakstu albumus izdevuši orķestra regulāri sadarbības partneri – Wergo, Ondine, Edition records, Challange Records, Signum Records un Latvijas Nacionālā skaņu ierakstu kompānija SKANI. 2020. gada pavasarī klajā nācis jaunākais orķestra studijas ierakstu albums - ierakstu nama BIS paspārnē tapušais kopdarbs ar altistu Maksimu Risanovu.

Foto   

Lejupielādēt